Deyim Hikayeleri “BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALMAK”


Deyim Hikayeleri “BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALMAK”

Boyunun Ölçüsünü Almak: Giriştiği bir işte umduğunu, beklediğini bulamamak, başarısız olmak. Deyim Hikayeleri

Kimi insanlar, başarılı olabilmek için bazı işlere girişirler. Fakat hayat şartları, onların başarılı olmalarını engeller. Başarılı olup mutlu olmak isterler. Fakat bir türlü mutluluğa erişemezler. Çünkü çalışmayla ilgili bazı özelliklerden yoksundurlar.

Bir yaz günü birkaç genç şehrin kıyısındaki ırmağa yüzmeye gitmişler. Hepsi soyunup ırmağa atlamış. Uzun boylu olanı, boyunun uzunluğu ile gururlanarak arkadaşlarına kibirli bir şekilde büyüklük taslarmış:

— Bu ırmağın en derin yeri bile boyumu geçmez, sizin gibi kısa boylu değilim, demiş. Diğer arkadaşları buna bir oyun oynamaya karar vermişler. Irmağın en derin yerlerinde yüzmüşler, yüzme bilmeyen uzun boylu arkadaşlarına: boyunun ölçüsünü almak

— Gel, bak buraları derin değil. Burada boyunu ölç de görelim, demişler.

Uzun boylu arkadaşları bu söze inanmış, onların bulunduğu derin yerlere gireyim derken, su boyunu aşmış, çırpınarak batağa saplanmış. Telaşa kapılan arkadaşları, biçareyi sudan zor kurtarıp baygın bir hâlde evine getirmişler.

Kapıyı heyecanla açan çocuğun anası, “Ne oldu oğluma?” demiş. Hazırcevap biri:

— Bir şey yok teyzeciğim. Merak etme. Oğlun ırmakta boyunun ölçüsünü alıyordu, azıcık kısa geldi, demiş.

Boyunun ölçüsünü almak Deyiminin Hikayesi, Boyunun ölçüsünü almak ile ilgili cümleler, Kısa deyim hikayeleri, Deyim hikayeleri kısa Eodev, 50 Deyim ve Hikayeleri, Deyim Hikayeleri Kitabı, 25 deyim ve hikayeleri, Atasözleri ve deyimlerin hikayeleri, Deyimlerin Hikayeleri PDF, deyimler ve hikayeleri 5. sınıf kısa,

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir