Deyimler “Saçını Süpürge Etmek” Deyimi


Deyim “Saçını Süpürge Etmek” Deyimi

Saçını süpürge etmek deyimi dilimizde çok fazla kullanılan, sıklıkla karşımıza çıkan sözcükler arasındadır. Anlam olarak, bir kişi için çok emek harcamaktır, sözlük anlamı ise; birileri için çok özveride bulunarak çalışmak, hizmet etmektir.

Dilimizde, çoğunlukla bir kadının isteyerek birinin hizmetinde bulunup çok emek vermesi anlamında kullanılır.

Çocukları için her türlü zorluğa katlanan, gecelerini gündüzüne katan, evladına zarar gelmesin diye onların üzerine titreyen anneler, bu deyime verilecek en güzel örnektir.

Evlat ise, annesinden her yaptığının karşılığını para olarak tahsil etmek ister. Ama annenin bir evlat için yaptıkları hiç parayla pulla ölçülür mü? Dokuz ay karnında taşıması, uykusuz geçen geceler, hastalandığında başında bekleyip edilen dualar, yapılan yemekler, yıkanan ve ütülenen elbiseler, verilen sevgi ve dökülen gözyaşları… Hep bedava değil mi?

Eskiden kadınlar saçlarını topuklarına kadar uzatırlardı. En uzun saç da en güzel saç kabul edilirdi. Kadın evini süpürmek için yere eğilince arkasındaki çift örgülü saçlar yere düşer ve bir süpürge gibi her yeri öperdi.

Örnek:

Annem evde ve işte saçını süpürge ederek çalışıyor, asla dinlenmiyor.

deyim, deyimler, deyimlerin anlamları, deyimlerin hikayeleri, deyim hikayeleri, deyim nedir, Saçını süpürge etmek deyimi, Saçını süpürge etmek, Saçını süpürge etmek deyiminin hikayesi, 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir