Çocuk Hikayeleri; Çocuk Kalbi 18. Bölüm


Çocuk Hikayeleri; Çocuk Kalbi 18. Bölüm

“Fakirler”

29 Kasım, Salı

Eğitici Çocuk Hikayeleri: Bu sabah okuldan gelirken önümde yürüyordun. Dizlerinin üzerinde zayıf ve sararmış bir çocuk bu­lunan fakir bir kadın, yanından geçerken senden sadaka istedi. Onu gördün ve cebinde para bulun­duğu halde bir şey vermedin.

Dinle yavrum! Elini uzatan yoksulun önünden ve hele çocuğuna beş-on kuruş istemek için elini uzatan bir annenin yanından ilgisiz geçmeye alışma. Bu kü­çük yavrunun aç olabileceğini, zavallı annenin çektiği acıları düşünüver.

Annen bir gün; “Enrico, sana verecek ekmeğim yok!” demek zorunda olursa, onun ne kadar üzülece­ğini düşün. Bir yoksula sadaka verdiğimde: “Allah sa­na ve çocuklarına sağlık versin!” diye dua eder. Bu sözlerin bana ne kadar dokunduğunu ve bu zavallıya karşı nasıl bir gönül borcu duyduğumu anlatamam. O duanın sevdiklerimi koruyacağını sanır ve kendi ken­dime: “Bu fakir, verdiğimden daha çoğunu bana geri verdi” diyerek evime daha mutlu dönerim.

Beni dinle Enrico’cuğum! Dayanacak hiçbir yeri kalmamış bir yaşlının, ekmeksiz bir annenin veya an­nesiz bir çocuğun eline bırakmak için, küçük kesen­de her zaman biraz para bulunmalıdır.

Fakirler, çocukların sadakasını severler; çünkü bu sadaka onları küçük düşürmez. Her şeyi istemeleri bakımından çocuklar onlara benzer. Dikkat etmişsin­dir ki dilenciler çoğunlukla okulların çevresinde bulu­nurlar. Yetişkin bir insanın sadakası bir hayır işidir; çocuğunki ise hayır işi olmakla beraber bir sevgi gös­terisidir. Anlıyor musun oğlum? Çocuğun elinden sa­daka ile birlikte sanki bir çiçek de düşüyormuş gibi­dir. Düşün ki, sen hiçbir şeyden yoksun değilsin; on­lar ise her şeyden yoksun! Sen mutluluk peşinde ko­şarken, onların en büyük isteği ölmemektir.

Zengin konakların arasında, bunca arabaların, bunca kadifeler giymiş çocukların geçtiği sokaklarda, yiyecekleri olmayan kadınlar ve çocuklar da var. Bun­ları düşünmek bile içimize korku salıyor.

Aman Allahım! Yiyecek bir şeyi olmamak … Senin gibi iyi ve akıllı olan çocukların, büyük bir şehrin orta­sında -çöldeki vahşi ve aç hayvanlar gibi- dolaşması ne kadar acı değil mi?

Dilenen bir annenin önünden, avucuna beş-on ku­ruş koymadan, hiçbir zaman geçme Enrico’cuğum!

Annen

HİKAYENİN BÜTÜN BÖLÜMLERİ

1 2 3 4 7 9 10 11 12 13 14 15  16 17 18

hikaye okuma sitemizin çocuk hikayeleri bölümümde okuyacağınız bu hikaye çocuklar için çok faydalı bir eğitici çocuk hikayesidir, eğitici bir hikayedir, çocuklarımızın başarılı olmalarına destek olacak bir hikayedir. Bu hikaye düşündürürken eğiten bir hikayedir. Bu hikaye bölümler şeklide bir hikayedir. Hikayenin her bölümünü sırası ile okumak çok faydalı olacaktır. Hikayeyi daha iyi anlamak için mutlaka hikayeyi sırası ile okuyunuz. Çok faydasını göreceğiniz bir hikayedir. Bu hikayeyi güvenle çocuklarınıza okuyabirlirsiniz.  Bu hikayeyi güvenle çocuklarınıza okutabilirsiniz. Bu hikaye kesinlikle çocuk eğitiminde destek olacak bir hikayedir.

hikaye, hikaye oku, öykü, masal, eğitici hikayeler, ders veren hikayeler, çocuk hikayeleri, düşündüren hikayeler, çocuklar için hikayeler, ahlaklı hikayeler, masallar, çocuklar için masallar, çocuk kitapları, okul, ders, ödev, öğretmen, hikaye örnekleri,  kambur, kambur çocuk, Hikayeler Masallar, Kısa hikaye, Büyükler için Hikaye, 0-6 ay bebek hikayeleri, Eğitici uyku masalları, Parmak çocuğun hikayesi, 5-6 yaş kısa hikayeler, fakirler, fakir, mektup,

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir