Beydeba’dan Masallar; “Yengeç Ve Balıkçıl Kuşu”


Beydeba’dan Masallar; “Yengeç Ve Balıkçıl Kuşu”

Masal Oku; Güzel bir göl kenarında bir balıkçıl kuşu yaşıyormuş. Her gün tuttuğu Birkaç balıkla geçinip gidiyormuş. Zaman gelmiş, ihtiyarlamış, artık balık tutamaz olmuş. “Bir şeyler yapmalıyım” diye düşünmüş kendi kendine. Aklına kurnazca bir fikir gelmiş. Göldeki yengece demiş ki:

– Geçen gün buraya avcılar geldi. Göldeki balıkların hepsini tutacaklarını söylediler. Zavallı balıklar!”

Yengeç balıklarla birlikte kendisinin de hayatının tehlikeye gireceğini düşünerek gidip balıklara haber vermiş.  Hepsi çok korkmuşlar. Düşünmüşler, düşünmüşler; ama bir çare bulamamışlar. Düşmanları da olsa gidip balıkçıl kuşuna akıl danışmışlar.

Balıkçıl:

  • Şurada büyük bir nehir var. Oraya taşınırsanız kurtulursunuz!” demiş.

Balıklar bu kez;

– İyi güzel de oraya nasıl gideceğiz? diye sormuşlar.

Balıkçıl atılmış:

– Ah! Genç olsaydım, hepinizi birden taşırdım; ama, şimdi ihtiyarladım. İsterseniz her gün bir kaçınızı gagamla taşıyabilirim!

Balıklar bu teklifi sevinerek kabul etmişler. Balıkçıl her gün bir kaç balığı alıp götürüyormuş gibi yapıyor, ama aslında onları yiyormuş. Diğer balıklar da, arkadaşlarının kurtulduğunu düşünerek seviniyorlarmış.

Sıra kendisine geldiğinde, yengeç balıkçıla tutunmuş, yola çıkmışlar. Balıkçıl, “yengeç yiyeceğim” diye sevinirken, kıyıdaki balık kılçıklarını gören yengeç başına gelecekleri anlamış. Derhal kıskaçlarını balıkçılın boynuna geçirip başlamış sıkmaya. Öldürene kadar da bırakmamış.

Yengeç göldeki balıklara durumu anlatmış. Balıklar bu olaya çok üzülmüşler ve bir daha böyle durumlarda tedbirli olmayı hiç ihmal etmemişler.

Atalarımızın da dediği gibi; “Eski düşmandan hayırlı dost olmaz”.

Beydeba Masalları

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir