Hikaye ve Roman Özetleri: Oliver Twist


Hikaye ve Roman Özetleri: Oliver Twist

Türk Dili ve Edebiyatı Kompozisyon Dersi, Hikaye ve Roman Özetleri

Kitabın Adı                   : Oliver Twist

Kitabın Yazarı              : Charles Dickens

Yayın Evi ve Adresi     : Sosyal Yayınlar Cağaloğlu/İstanbul

Basım yılı                      :  1989

Kitabın Konusu

Kitabın hikayesinde bir  yetimhanede dünyaya gelen Oliver Twıst’in hayatı anlatılmaktadır.

Kitabın Özeti

Bir  yetimhanede dünyaya gelen Oliver Twist’in adını yetimhane müdürü Bay Bumble koyar. Oliver Twist çocukluk zamanlarını Bayan Mann’ın yanında geçirir. 11 yaşına gelince  Bay Sowerbery’nin yanına evlatlık olarak verilir. Bay Sowerbery cenaze  işleriyle uğraşan biridir. Oliver Twist burada kendini mutlu hissetmez ve evden kaçar. Yedi günlük yorucu bir yolculuk yaptıktan sonra Londra’ya gelir. Aç ve yorgun olan Oliver Londra’da Jack Dawkins ile tanışır. Jack Olıver’a yardım eder. Kalması için onu kendi kaldığı yere getirir. Burada Fagın ve arkadaşlarıyla tanışır. Bu Oliver Twist’in hayatındaki dönüm noktasıdır. Farkında olmadan hırsız çetesinin içinde kendisini bulmuştur. Bir gün Dawkıns hırsızlık yaparken Oliver paniğe kapılır. Kaçmaya başlar. Mendilinin çalındığını anlayan Brownlow Oliver’dan şüphelenir ve onu yakalar. Oliver bütün hayatını Brownlow’a anlatır. Brownlow ona acıyıp ailesini bulabilmesi için yardım edeceğine söz verir. Oliver’ın dürüst biri olup olmadığını anlamak için Brownlow onu bir kitapçıya yüklü bir parayla kitap almak için göndererir. Yolda Fagın’ın arkadaşı olan William Sikes onu kaçırır ve Fagin’e getirir. Fagin, Oliver’ı tamamen ele geçirebilmek için suç işlemesi gerektiğini bilmektedir. Bunun için William’ın yapacağı bir soyguna Oliver’ın da katılmasını ister. Hırsızlığın yapıldığı gece Oliver pencereden içeri girerken evin hizmetçisi tarafından vurulur. William ve arkadaşları kaçmaya başlar. Oliver’ı evin yakınlarındaki bir hendeğe bırakıp oradan uzaklaşırlar. Oliver iki gün sonra kendine geldiğinde, yarı baygın şekilde en yakındaki eve gider. Burası iki gün önce soyulan evdir. Ev halkı Dr. Losborn’u çağırır. Dr Losborn Oliver’ın hayat hikayesini dinler ve ona yardım etmek için elinden geleni yapar. Yaptığı araştırmalar sonucu Oliver’ın asil birinin oğlu olduğunu ve kendisine büyük bir mirasın kaldığını öğrenir. Oliver için bütün kötü günler geride kalmıştır. Artık herşey yoluna girmiştir. Mutlu bir hayat onu beklemektedir.

Kitabın Ana Fikri

Hayat ne kadar zor olursa olsun;  inandıktan ve hayata dört elle sarıldıktan sonra aşılmayacak engel yoktur. Bugün olmazsa da yarın herşey yoluna girecektir.

Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

Olaylar Victoria Dönemi İngiltere’sinde  geçmektedir.

Oliver Twist, kitabın baş kahramanıdır. Olaylar karşısında her zaman kişiliğini korumuştur.

Bay Bumble, yetimhane müdürüdür. Kendi çıkarları için herşeyi yapan biridir.

Doktor Losborn, iyi kalpli, yarımsever biridir.

Kitap Hakkındaki Görüşler

19. yy ingiltere’sindeki toplumsal çatışma çarpıcı bir şekilde anlatılmaktadır. Kitap tefrikalar halinde yayınlanıp biraraya toplandığından olaylar arasında kopukluk vardır.

Kitabın Yazarı Hakkında Kısa Bilgi

Charles Dickens 7 Şubat 1812 tarihinde Portsmouth’da dünyaya geldi. 9 Haziran 1970’de Grad’s Hill’de öldü. Victoria Döneminin en büyük İngiliz yazarlarındandır. Romanlarında sanayi devrimi sırasında geniş kitlelerin çektiği acıları ve yoksullukları gerçekçi bir bakışla anlatmıştır. Başlıca eserleri: Oliver Twist, Antikacı Dükkanı, Dombay ve Oğlu, Oyunlar ve Şiirler, Büyük Ümitler’dir.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir