Eğitici Hikayeler: Şükretmek


Eğitici Hikayeler: Şükretmek

Günün birinde çok zengin bir adam oğlu ile beraber bir yolculuğa çıktı. Amacı oğlunun fakir insanların nasıl yaşadıklarını kendi gözleri ile görmesi idi. İkisi birlikte çok fakir sayılacak bir ailenin doğanın ortasındaki evlerinde bir kaç gün ve gece geçirdiler.

Yolculuk dönüşü baba oğluna sordu,”Oğul, yolculuk nasıl geçti?” Oğlan “Çok iyiydi, baba” diye cevap verdi.

“Fakir insanların nasıl yaşadıklarını gördün mü?” diye baba sordu. “Evet, baba.” Diye tekrar oğlu cevapladı.

“Peki, söyle bakalım, bu yolculuktan ne öğrendin?”

Oğlu şöyle cevapladı,”Şunları fark ettim, baba, bizim bir köpeğimiz var, onların dört tane. Bizim bahçenin ortasına kadar gelen kocaman bir havuzumuz var, onların küçük göllerinin sonu nerede göremiyorsun. Bizim yurtdışından gelme ithal bahçe lambalarımız var, onların geceleri gökyüzünde yıldızları var.

“Bizim avlu ön bahçeye kadar uzanıyor, onlarınki ufka kadar. Bizim yaşayacak küçük bir çiftliğimiz var, onların çayırlarının sonunu göremiyorsun.

“Bizim hizmetçilerimiz var, onlarsa başkalarına hizmet ediyorlar. Biz yiyeceğimiz şeyleri satın alıyoruz, onlar kendileri yetiştiriyorlar. Bizim bahçenin çevresinde bizi koruyacak duvarlarımız var, onların kendilerini koruyacak arkadaşları var.

Oğlanın babasının nutku tutulmuştu, ağzını açamadan kaldı. Oğlan ekledi,”Bu kadar fakir olduğumuzu bana gösterdiğin için çok teşekkür ederim baba.”

Bir şeye değişik bakış açıları ne kadar güzel bir şey değil mi? Sahip olmadığımız şeyler için üzülmektense, sahip olduğumuz şeyler için şükredersek neler olabileceğini görmek bizi çok şaşırtıyor.

Bilge kişi şöyle der, ”Halinden memnun olmak en değerli hazinedir. Yaşamından en çok hoşnut olan kişi dünyanın en zengin insanıdır. Arzularla dolu olan kişi ise dünyanın en fakir insanıdır.”

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir