İki Köle Hikayesi


İki Köle Hikayesi

Hikaye; Bundan çok uzun yıllar önce zamanın padişahı iki tane köle satın aldı. Kölelerden biri çok temiz yüzlü ve inci gibi dişleri vardı. Nefesi de tıpkı bir gül gibi kokuyordu. Diğer köle ise oldukça çirkindi, dişleri çürümüş ağzı ise çok kötü kokuyordu.

Padişah o güzel yüzlü köleye ihsanlarda bulunarak onu hamama gönderdi. Dişleri çürümüş ağzı kokan çirkin köleyi yanına çağırdı. Kendini çok beğendiğini fakat arkadaşının kendisi hakkında çok kötü şeyler söylediğini belirterek, onun da arkadaşının kötü huylarını söylemesi için sınamak istedi. Fakat köle beklediği gibi çıkmadı, arkadaşına toz kondurmadı. Hep onu övücü sözler söyledi. Padişah ne yaptıysa bir türlü o çirkin köleye arkadaşı hakkında kötü bir söz söyletemedi.

Nihayet güzel olan köle hamamdan geldi. Padişah onu da sınamak için huzuruna çağırdı. Onu övücü sözler söyledi. “Sıhhatler olsun ne kadar zarif ve latif olmuşsun. Keşke öbür kölenin sayıp döktüğü kötü huyların da olmasa ne olurdu.” dedi ve onu da diğer köle gibi denemek istedi. Bunun üzerine güzel köle çok kızdı, köpürdü ve arkadaşı hakkında kötü şeyler sayıp dökmeye başladı. Biraz konuştuktan, arkadaşının kötülüklerinden bahsettikten sonra padişah onu susturdu:

 “Yeter artık ikinizin de özünü, aslını anladım, onun ağzı kokuyor, senin ise için kokmuş, bundan sonra sen o doğru sözlü ve güzel huylu kölenin emrindesin haydi git.” dedi.

Güzel ve iyi yüz,  kötü huyla birlikte olursa bir  akça bile etmez.

Hikaye Oku

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir