“Anansi Ve Kağlumbağa” Hikayesi


“Anansi Ve Kağlumbağa” Hikayesi

Anansi, Afrika halk hikayelerinde hilekar davranışlarda bulunan olan irice bir örümceğe denir. Afrika halk hikayelerinde bu tür örümcek ile  ilgili pek çok sayıda hikayeler bulunur. İşte bu hikayede onlardan biridir.

Günün birinde bir Anansi kaplumbağayı yemeğe davet etmişti. Aradan epey zaman geçti. Bir sabah o civarda gezinen kaplumbağa kahvaltı saati Anansiyi ziyaret etti ve  yemeğe davet edileceğini umuyordu.

Evet örümceğin yuvasının önünde tahta bir tabak ve üstünde çeşit çeşit meyve ve sebzelerin bulunduğu çok güzel bir kahvaltı hazırlanmıştı.

Kaplumbağa büyük bir iştahla sofraya yanaştı ve meyvelere doğru uzandı. Anansi hemen kaplumbağaya ellerini yıkamadan sofraya oturmamasını söyledi. Kaplumbağa hemen ellerini yıkamak için nehre gitti ve ellerini yıkayıp geldi.

Fakat yerde süründügünden dolayı kaplumbağanın elleri yeniden kirlenmişti. Anansi ondan tekrar ellerini yıkamasını istedi. Kaplumbağa ellerini yıkayıp gelene kadar anansi kahvaltı sofrasındaki bütün yiyecekleri yiyip bitirdi.

Aradan biraz zaman geçtikten sonra kaplumbağa Anansi’yi göl kıyısına kahvaltıya davet etti. Kaplumbağa gölün tabanında bir sofra kurmuştu, Anansi’ye çok güzel bir sofra kurduğunu müjdeledi. Ancak Anansi ne yaptıysa gölün tabanına inip o hazırlanan sofradaki yiyecekleri yiyemedi.

AFRİKA HALK HİKAYESİ YORUBE KÜLTÜRÜ (NİJERYA)”

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir