Masal Oku; Sabah Yıldızının Evlenmesi Masalı


Masal Oku; Sabah Yıldızının Evlenmesi Masalı

Güney Afrika’da yaşayan zengin bir çiftçi ailenin güzeller güzeli bir kızı vardı. Herkes herkes onu çok severdi. Bazıları ona sabah güneşi, bazıları da sabah yıldızı diye hitap ederlerdi. Yaşadıkları çevrede onunla evlenmek isteyen pek çok genç delikanlı vardı.

Bu gençlerin içinde üç kişi onun ve ailesinin de ilgisini çekiyordu. Herkes Sabah Güneşi’nin kimin karısı olacağını konuşuyordu.

Zaman hızla ilerliyor genç kızın kimle evlenmeye karar kılacağı merak konusu oldu. Ailesi de kolay kolay karar veremiyordu. En sonunda bir gün babasının aklına parlak bir fikir geldi. Bunu kızına da anlattı. Bunun üzerine genç kız birkaç gün yataktan çıkmamaya razı oldu.

Babası ilk önce etrafındaki adaylara kızının ağır hasta olduğunu sonra da öldüğünü duyurdu. Damat adaylarından önde gelen üçüne haberci göndererek cenaze törenine katılmalarını rica etti.

Birinci aday Bay Seçkin idi. Ölüm haberini duyunca;

“Bana ne! Beni ilgilendirmez, onun ile sözlü bile değildik!”

Dedi. İkinci adaya haber ulaştığında:

“Üzgünüm! Ancak, bu güzel günü gidip de mezar başında geçirmek istemiyorum!”

Dedi. Üçüncü aday haberi duyar duymaz hemen kızın ailesine gitti başsağlığı diledi. O bölgede cenaze töreninden sonra yemek hazırlanır ve konuklara ikram edilirdi. Kızın babası ile görüştü ve cenaze masraflarına katkıda bulunmak istediğini söyledi.

Sabah Yıldızı’nın babası bunu duyar duymaz kızının yanına koştu ve ona  dedi ki;

“Uyan kızım uyan! Artık kalkabilirsin! Seni gerçekten seven ve sana değer veren damat adayını bulduk ve şu anda evimize geldi. Kalk ona hoş geldin de. En kısa zamanda seni evlendirebileceğim, değerli insan evladı insan bir damat adayı evimize geldi, kalk yavrum.”

Sabah yıldızı kalktı elini yüzünü yıkadı, güzel kokular süründü. En güzel elbiselerini giydi. Hazırlığını bitirip damat adayının yanına geldi. Damat adayı annesinin bileziklerini genç kızın eline taktı. Aile mutlu bir nişan töreni yaptı ve en kısa zamanda düğünleri yapıldı.

Afrika Masalları

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir