Bilgelik Hikayeleri; “Kulaktan Gireni Saklayın”


Bilgelik Hikayeleri; “Kulaktan Gireni Saklayın”

İki komşu ülkenin kralları özel günlerde birbirlerine ilginç hediyeler gönderirlerdi. Böylece birbirlerine zeka üstünlüğü gösterinde bulunmaya çalışırlardı. Krallardan biri bir gün ülkesinin en ünlü heykeltıraşını huzuruna çağırttı ve kendisinden 3 tane insan heykeli yapmasını istedi. Heykeller bir karış boyunda, altından ve dışarıdan bakışta birbirinin tıpatıp aynısı olacaktı. Heykeller hazırlandı ve komşu kralın doğumgünü geldiğinde kendisine özel ulakla gönderildi. Heykellerin yanında bir mektup hazırlanmıştı.

Heykelleri alan öbür kral mektubu açıp okudu, “Doğum gününü üç altın heykelle kutluyorum. Bu üç heykel birbirinin aynısı gibi gözükmesine rağmen biri diğerlerinden çok daha değerlidir. O heykeli bulabilirsen bana haber ver!”

Bunun üzerine kral hemen adamlarını çağırdı ve heykelleri kontrol etmeye giriştiler. Önce heykeller tartıldı. Gramına kadar aynı ağırlıktaydılar. Ülkesinde sanattan anlayan ne kadar adam varsa hepsini çağırttı. Hepsi de çok büyük bir dikkatle heykelleri incelediler, ama aralarında bir fark göremediler.

Aradan günler geçti. Ülkede herkes kralın içinde bulunduğu sıkıntıyı duymuştu. Sonunda krala isyan ederek hapse atılmış olan çok zeki bir gencin bu soruna çare olabileceği öne sürüldü. Kral, başka çaresi kalmadığı için bu zeki genci çağırttı. Genç önce heykelleri sıkı sıkıya inceledi. Sonra ince bir tel getirtilmesini istedi. Teli birinci heykelin kulağından içeri soktu, tel heykelin ağzından dışarıya çıktı. İkinci heykelde aynı işlemi yaptı. Tel bu sefer diğer kulaktan dışarı çıktı. Üçüncü heykelde tel kulaktan girdi, ama hiçbir yerden dışarıya çıkmadı. Telin girdiği delik kalp hizasına kadar iniyor, oradan öteye gitmiyordu. Hükümdar, artık heykelleri gönderen komşu ülke kralına mektubu yazmaya hazırdı.

“Kulağından gireni ağzından çıkartan insan makbul değildir, sır saklayamaz.

Bir kulağından giren, diğer kulağından çıkan insan da makbul değildir, hiçbir öğüt aklında kalmaz.

En değerli insan kulağından gireni yüreğinde saklayandır. Bu değerli hediyen için çok teşekkür ederim.”

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir