Hikaye: “Hayatının Tamamı Gitti”


Hikaye: “Hayatının Tamamı Gitti”

Ali her şeyi bildiğini zanneden bir filozoftu. Kendisini ülkenin en akıllı adamı olduğunu zannediyordu. Bir gün bir arkadaşının tavsiyesi ile bir deniz yolculuğuna çıktı. Filozof Ali gemide tayfalarla ve kaptanla sürekli olarak felsefe hakkında konuşmaya başladı. Kendisinin konuştuklarından hiçbir şey anlamıyorlardı. Yüzüne boş boş bakmaları üzerine Ali onlara sordu,

“Siz felsefe bilmiyor musunuz?”. Tayfalar kaptan’a baktılar. Kaptan, “Hayır, bilmiyoruz” diye cevap verdi. Ali büyük bir kibirle, “Ahh, çok yazık” dedi, “Bu durumda sizin hayatınızın yarısı gitti.”

Kaptan buna bozulmakla birlikte bir şey demeden dümenin başına geri döndü. Bir müddet sonra hava karardı ve fırtına yaklaşmaya başladı. Dalgalar gemiyi bir ceviz kabuğu sallıyorlardı ve rüzgâr da deli gibi esiyordu.

Tekne su almaya başladı. Ali’nin yüzü bembeyaz olmuştu. Kaptan onun bu endişeli halini görünce ona sordu, “Ne oldu niye korkuyorsun? Yoksa yüzme bilmiyor musun?” Ali korkudan konuşamıyordu. Hayır anlamına gelecek şekilde başını iki yana salladı. Kaptan fırsatını yakalamıştı, “Bu durumda“ dedi, “Senin hayatının da tümü gitti.”

O gece tekne fırtınada zar zor batmaktan kurtuldu. Ama Ali hayatının dersini almıştı.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir