Eğitici Hikayeler: Hayat Dersi


Eğitici Hikayeler: Hayat Dersi

Bir adamın dört oğlu vardı. Olaylar ve insanlar hakkında önyargılı olmalarını ve çabuk karar vermelerini önlemek için onlara bir ders vermek istiyordu. Onları evlerinden oldukça uzakta bulunan bir armut ağacına gönderdi ve döndükleri zaman izlenimlerini kendisine aktarmalarını istedi. Ancak her birisini ayrı bir mevsimde gönderdi.

Birinci oğlunu kış aylarında, ikincisini baharda, üçüncüsünü yaz aylarında ve dördüncüsünü de sonbaharda gönderdi.

Dört oğlu da gittikten ve geri geldikten sonra hepsini yanına çağırdı ve neler gördüklerini anlatmalarını istedi.

Birinci oğlan ağacın çirkin, gövdesinin çatlak ve dallarının kıvrım kıvrım olduğunu söyledi.

İkinci oğlan bunun tersini, ağacın yeşil yapraklarla ve tomurcuklarla dolu olduğunu söyledi.

Üçüncü oğlan bu sözlere de katılmadı. Ağacın dallarının çiçeklerle dolu olduğunu ve bu çiçeklerin nefis koktuğunu ve çok güzel olduklarını söyledi. Bu güne kadar gördüğü en güzel şey olduğunu da ilave etti.

Dördüncü oğlan hiçbirine katılmıyordu. Ağacın dallarının lezzetli olgun meyvelerle yerlere kadar sarktığını ve ağacın yaşam dolu olduğunu söyledi. “Hmmmmh baba” dedi. “Ağaçta bir meyvalar var ne kadar lezzetli bilemezsin!”

Sonra babaları oğullarına açıklama yaptı ve hepsinin haklı olduğunu söyledi, çünkü hepsi ağacın yaşamında yalnızca bir mevsimi görmüşlerdi.

Bir ağacı veya bir insanı yalnızca bir mevsime göre değerlendiremeyeceklerini söyledi. Bir insanın nasıl bir insan olduğu ve yaşamındaki keyif, haz, neşe ve sevgi ancak yaşamın sonunda, bütün mevsimler gelip geçtikten sonra değerlendirilebilirdi.

Eğer kış mevsimde vazgeçerseniz, bahar aylarındaki umudu, yaz aylarının güzelliğini ve sonbaharın sunduğu yaşamı kaçırabilirsiniz.

Bir mevsimdeki acının, diğer tüm mevsimlerin vereceği mutluluk ve sevinci yok etmesine izin vermeyin. Yaşamı, zorlu geçen bir tek mevsimle değerlendirmeyin. Sıkıntılı geçen dönem boyunca sabredin, daha iyi zamanlar eninde sonunda mutlaka gelecektir.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir