Deve Kuşu Yumurtasından Çıkan Kadın Hikayesi


Deve Kuşu Yumurtasından Çıkan Kadın Hikayesi

Bir zamanlar Nijerya’da çok fakir bir adam yaşardı. Çok basit bir evde oturuyordu. Yaşadığı ev daire şeklinde yapılmış bir kulübe şeklindeydi. Böyle bir ev yapmak için 1 metre çapında bir daire çizip, 5 cm ara ile kazıklar çakılır, sonra da  bu kazıkların arası kamış ve ağaç dalları ile örülürdü.

Evin çatısına da hurma dalları ve kamıştan örülmüş bir hasır konurdu.

Adamın kumaştan yapılmış bir elbisesi bile yoktu. Ancak hurma liflerinden yapılmış bir eteği vardı.

Bu adam günü birinde ormanda gezerken kocaman bir devekuşu yumurtası buldu. Onu alıp evine getirdi. Bir süre sonra ormanda bulduğu o yumurtadan bir kız çocuğu çıktı. Çok kısa bir sürede büyüdü, yetişkin bir genç kız oldu. Adam onunla evlenmek istedi. Genç kız çok güzeldi. Adamla evlenmek için onunla pazarlık etti. Ve şöyle dedi;

“Bak seninle evlenirim, senin mutluluğun, varlıklı bir insan olman için canla başla çalışırım. Ancak bana hiçbir zaman devekuşu yumurtasından çıktığımı söylemeyeceksin.”

Adam istenileni yapacağına söz verdi. Genç kadın çok çalışarak ona küçük bir çiftlik kurdu. İnekler besledi. Güzel bir meyve bahçesi kurdu. Ona en güzel elbiseleri hazırladı. Onun için en iyi yemekleri pişirdi.

Beş sene sonra adam köyün örnek çiftçisi seçilmişti. Bunu kutlamak için güzel bir ziyafet düzenlediler. Kadın kocasını çok içki içmemesi için uyardı. Adam iyice sarhoş olmuştu. Kendisini son defa uyaran karısına şöyle dedi:

“Sen kim oluyorsun da benimle böyle  konuşuyorsun. Sen alt tarafı deve kuşu yumurtasından çıkmış, garip bir yaratıksın.”

Adam bunu der demez dengesini kaybetti. Yüzükoyun düştü. İki gün iki gece uyanmadı. Uyandığı zaman ise her şey yok olmuştu.

Ne yıllarca uğraşarak yaptıkları ev, ne çiftlik hayvanları, ne üstündeki güzel elbiseler. Her şey uçup gitmiş, yok olmuştu. Düşüncesizce konuşması yüzünden her şeyini kaybetmişti.

Afrika Hikayesi

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir