Hikaye ve Roman Özetleri: Gazi ve Fikriye


Hikaye ve Roman Özetleri: Gazi ve Fikriye

Türk Dili ve Edebiyatı Kompozisyon Dersi, Hikaye ve Roman Özetleri

Kitabın Adı: Gazi ve Fikriye

Kitabın Yazarı: Hıfzı TOPUZ

Basım Yılı: 2001

Yayın Evi: Remzi Kitabevi

Kitabın Konusu

Kitabın hikayesinde Fikriye adındaki genç bir kızın Mustafa Kemal’e olan aşkı anlatılıyor.

Kitabın Özeti

Mustafa Kemal, Harbiye’de öğrenci olduğu zamanlarda, hafta sonu izinlerini üvey amcasının eşi olan, Makbule Hanımın evinde geçiriyordu. Fikriye’de o zamanlar küçük bir kızdı. Mustafa Kemal’e olan ilgisi de bu zamanlarda başlamıştı. Mustafa Kemal Harbiye’den mezun olduktan sonra, görevi nedeni ile uzun süre İstanbul’dan ayrı kalmıştı. Bu zaman aralığında Fikriye, onun hasretiyle başbaşa kalmıştı.

Mustafa Kemal, Milli Mücadele’yi başlatmak için, bazı fikirleri doğrultusunda İstanbul’a gelmiş, ilk iş olarakta Makbule Hanımların köşküne gitmişti. Makbule Hanım ve Fikriye O’nu göz yaşları içinde karşılamıştı. Fikriye büyümüş, güzel bir kız olmuştu. Mustafa Kemal’e olan ilgisini gizleyemiyordu. Mustafa Kemal’de bu ilginin farkına varmış, ama belli etmemiştir.

Mustafa Kemal, milli mücadele için Anadolu’ya geçmiş, Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas derken, Ankara’ya gelmişti. Ulus’ta kalmaya başlamış ve Cumhuriyetin temellerini atmaya başlamıştı.

Fikriye ise biran önce aşık olduğu adamın yanına gitmek istiyordu. Mustafa Kemal’in Ankara’ya gidip, orda kalmaya başladığını duyunca, O’na haber gönderip, Ankara’ya gelmek istediğini belirtmişti. Olumlu cevap alınca dünyalar onun olmuş, hemen yola çıkmıştı.

Fikriye, Kurtuluş Savaşı yıllarında Mustafa Kemal’in en büyük yardımcısı olmuştu. Fakat hastalığa yakalanmış ve bitkin düşmüştü. Bunu paşasına belli etmemeye çaba sarfetmişti. Ancak savaş bittikten sonra, Mustafa Kemal bunu fark etmiş ve tüm itirazlarına rağmen onu Almanya’ya tedaviye göndermişti.

Bu süre içinde Mustafa Kemal, İzmir’de Latife adında biriyle tanışmıştı. Latife, kültürüyle Mustafa Kemal’i etkilemişti. Zaten kendisi de her genç kız gibi paşaya aşıktı. Bir süre sonra da evlenip  Çankaya’ya yerleşirler.

Evlilik haberini duyan Fikriye yıkılmış ve tedavisini yarıda kesip hemen Ankara’ya dönmüştür. Çankaya’ya gitmiş fakat Latife’nin engellemeleri sonucu paşasıyla görüşememişti. Bunun üzerine köşkten dönerken göğsüne tabancasını doğrultup intihar etmişti. Hemen hastaneye kaldırılmış ve kurtarılmış, fakat bu sefer de hastalığının ilerlemesi sonucu ölmüştür.

Mustafa Kemal, Fikriye’nin ölümüne çok üzülmüştü. Çünkü onun, kendisini ne kadar sevdiğini biliyordu. Yıllar sonra kardeşine şunu söylemiştir: ”Beni iki kadın sevdi; biri kendim için, diğeri mevkiim için.”

Kitabın Ana Fikri

Gerçek aşkta mevkiinin hiçbir önemi yoktur.

 

Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

Mustafa Kemal: Kendini vatanın bağımsızlığına adamış fakat aynı zamanda aşka da vakit ayırabilmiş, fakat ikisini birbirine karıştırmamıştır.

Fikriye: Hayatını Mustafa Kemal’e adamış, onun için tüm sıkıntılara göğüs germiş ve O’nu kaybedince canına kıymıştır.

Kitap Hakkındaki Görüşler

Kitap, aşkla savaşı, sevinçle üzüntüyü bir arada anlatan, akıcı ve sürükleyici bir hikayesi olan kitaptır.

Kitabın Yazarı Hakkında Kısa Bilgi

Hıfzı TOPUZ; Galatasaray Lisesini bitirmiş, üniversiteden sonra gazetecilik yapmıştır. Akşam gazetesinde yayın yönetmenliği yapmıştır. Bir çok eseri mevcuttur. Taifte Ölüm, Gazi ve Fikriye, Meyyale, Hatice Sultan, Nevbahar, Elbet Sabah Olacaktır…

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir