Hikaye ve Roman Özetleri: “Martı”


Hikaye ve Roman Özetleri: “Martı”

Kitabın Adı: Martı

Kitabın Yazarı: Richard Bach

Basım Yılı: 1987

Yayın Evi:

Beyaz Yayınları/Nuruosmaniye Cad. Kardeşler Han No: 3

Kitabın Konusu

Martı, bir kuşun hiçbir şeyin onu caydıramadığı o devirde zorluklarla mücadele etmesidir. Hiç düşmemeyi değil, her düştüğünüzde ayaklarınızı daha sıkı basarak ayağa kalkabilmeyi öğreneceksiniz bu kitapta.

Kitabın Özeti

O zamanlar Martı Jonathan’ın hayatını anlatan bir roman olarak okudum. Martı Jonathan diğer martılardan daha yükseklere uçmayı, daha derinlere dalıp en leziz balıkları avlamayı hedeflemiştir kendine. Ve her seferinde de bunu gerçekleştirip kendisine daha yüksek, daha derin hedefler seçmiştir. Richard Bach, herkesin bir hedefinin olması gerektiğini ve her seferinde bir öncekinden daha iyi hedefler seçmemiz gerektiğini, mutluluğumuzun bu olduğunu anlatmaya çalışmıştır.

Bach, özgürlük, direnç ve umut kavramlarını bir martının kanatlarına bindirirken, umutsuzluk ve boşluk içinde günlerini geçiren insanların serüvenlerini nasıl da ustaca ortaya koymuş.

Kitabın Ana Fikri

Özgürlük, direnç ve umut kavramlarını bir martının kanatlarına bindirirken, umutsuzluk ve boşluk içinde günlerini geçiren insanların serüvenlerini nasıl da ustaca ortaya koyuvermiş. Hayata dair umutları ve planları olan arkadaşlar için mükemmel bir kitap. Martı arkadaşlarına harika bir örnek olan Jeneten sizlerede güzel bir örnek olacak.

Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

Jonathan: Kendini hayata adamış, zorluklar karşısında yılmamış ama oldukça yıpranmış bir genç.

Mıchele: O da Jonathan ile birlikte hayata göğüs gerdi ama bunlarla çok fazla başa çıkamayıp öldü.

Stephan: Stephan, Mıchele aşık olmuştur fakat o da kendini Jonathan’a kaptırmıştır.

Kitap Hakkındaki Görüşler

Martı Jonathan’ın hayata atılışını anlatan bir hikaye kitabı. Yer yer resimlerle süslenmiş.Okuması zevkli dili sade.Bir martının isteklerini yerine getirme mücadelesine bir bakabilirsiniz.

 

Kitabın Yazarı Hakkında Kısa Bilgi

27 Mart 1889’da Almanya’da doğdu. 1913’te ilk hikaye kitabını çıkarır. 13 Aralık 1974’te İtalya’da’ öldü.

Eserleri

Nostradamus: Nostradamus 16.yy’da yaşamış bir kahindir. Kendisi aynı zamanda tıp doktorudur. Çağının en büyük belası olan vebaya karşı o zamanın şartları altında büyük başarı göstermiştir. Nostradamus kehanetlerini yaparken sadece geleceği görebilme yeteneğinden değil daha bilimsel yöntemlerden yararlanmıştır. Bunlar da çağının en kabul gören yöntemleri olan astroloji ve simyadır.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir