Hikaye ve Roman Özetleri: “Taif’te Ölüm”


Hikaye ve Roman Özetleri: “Taif’te Ölüm”

Kitabın Adı: Taif’te Ölüm

Kitabın Yazarı: Hıfzı Topuz

Basım Yılı: 1999

Yayın Evi: Remzi Kitabevi A.Ş.  Selvili Mescit Sok.3, Cağaloğlu 34440.

Kitabın Konusu

“Taif’te Ölüm” kitabının, çöken bir imparatorluğun çağdaşlaşma sancılarını son derece akıllı bir dille anlatan, dönemin baş aktörlerinin bireysel trajedilerinide başarıyla gözler önüne seren bir hikayesi vardır.

Kitabın Özeti

Taif’te Ölüm çökmekte olan Osmanlı İmparatorluğunun çağdaşlaşma denemelerini akıcı bir dille anlatırken, dönemin akışına yön veren kişilerin yaptıkları yanlışları gözler önüne seriyor. Kitap Mithat Paşa’nın Osmanlı imparatorluğunu çağdaşlaştırmak, sağlamlaştırmak için yaptığı çalışmaların, uğradığı haksızlıkların ve dönemin gaflet içinde olan yöneticilerinin hayatlarından önemli olan kesintileri bize sunuyor.

Romanı okurken Mithat Paşa’nın siyasal, bireysel yaşamına, dostluklarına ve aşklarına, günümüzdeki demokrasi savaşının tarihimizdeki köklerine ve o dönemdeki siyasal oyunlarına tanık oluyoruz.

Mithat Paşa, batıdaki aydınlanma düşüncesi, Fransız devrimi ve Özgürlük mücadelesinden etkilenmiş sayısı çok az olan bir kaç aydınla birlikte, beş yüz yıllık bir imparatorluğun artık zamana uymayan zihniyetini değiştirmeyi ve çağdaş bir yönetim anlayışı getirmeyi amaçlamaktadır. Olayların gelişimi Mithat Paşa divan’ı hümayun iken kendini geliştirmek için yabancı dil öğrenme isteğiyle amirinden yurt dışı görevi istemesiyle başlar. Üç aylık bir yurt dışı görevi kendisine verilir. Yurt dışı görevinde gittiği ülkeler arasında Fransa’da vardır. Mithat Paşa Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde gördüğü hayattan çok fazla etkilenir. Bunları zamanı geldiğinde Osmanlı imparatorluğunda yerine getirmeye çalışır. Kendisinin sadrazam olduğu dönemde Sultan Abdülaziz tahttan indirilir ve yerine 5. Murat getirilir. Sultan 5. Murat’ın akli dengesini yitirmesi üzerine Sultan Abdülhamit tahta çıkartılır. Abdülhamit yenilikler adına verdiği tavizleri yerine getirmez ve Mithat Paşa ile aralarında anlaşmazlıklar ve düşmanlık başlar. Bu düşmanlık Mithat Paşa’nın Taif’e sürülmesi ve orada Abdülhamit tarafından öldürtülmesiyle sona erer.

Kitabın Ana Fikri

İnsanların inandıkları doğrulardan bedeli ne olursa olsun asla vazgeçmemeleri.

Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

Mithat Paşa: İdeallerinden ödün vermeyen, inandığı doğrular  uğrunda savaşmış dürüst,ahlaklı ve çalışkan bir kimse.

Vasıf Klikyan Efendi: Mithat Paşa’nın sağ kolu. Her türlü işin düzenlenmesinde kendisine yardımcı olan kişi.

Naime Hanım: Mithat Paşa’nın birinci karısı. Uzun yıllar zorlukları birlikte göğüsledikleri eşi.

Şehriban Hanım: Mithat Paşa’nın ikinci karısı.

Kitap Hakkındaki Görüşler

Kitap Osmanlı imparatorluğunun çöküş arifesinde yaşanan olayları akıcı bir anlatımla ele alıyor.

Kitabın Yazarı Hakkında Kısa Bilgi

Hıfzı Topuz 1923’te İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesini, İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesini bitirdi. Strasbourg Üniversitesinde devletler hukuku ve gazetecilik alanlarında yüksek lisans, ve yine Strasbourg Üniversitesinde gazetecilik üzerine doktara yaptı.

Çeşitli konularda 20 kitap yayınladı. Başlıcaları şunlardır:

Kara Afrika, Türk Basını, Uluslararası İletişim, İletişimde Karikatür ve Toplum, Lumumba, Status, Right and Responsabilities of Journalist, Basında Tekelleşmeler, Yarının Radyo-Tv Düzeni, Siyasal Reklamcılık, Paris’li Yıllar, Hoşgörü, Türk Basın Tarihi, Başlangıcından Bugüne Dünya Karakütürü, Meyyale.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir