Hikaye ve Roman Özetleri: “DAĞA ÇIKAN KURT”


Hikaye ve Roman Özetleri:”DAĞA ÇIKAN KURT”

Kitabın Adı: DAĞA ÇIKAN KURT

Kitabın Yazarı: Halide Edip ADIVAR

Basım Yılı: 1989

Yayın Evi: Remzi Kitap Evi

Kitabın Konusu

Kitapta, toplu halde alınan kararlara uymanın gerekliliği ve alınan bu kararlara uymamanın getireceği zararlara dikkat edilmesi gerektiği anlatılmaktadır.

Kitabın Özeti

Olay bir şairin yazar bir Fransız kurt masalını anlatması ile başlar. Şair yazara söz vermesine rağmen  kurt hakkındaki şiirini bir türlü yazara gönderemez. Yazar beklemekten bıkar ve kendini kurt hülyaları içinde bulur.

Karacaaahmet mezarlığı civarında fakir ve yoksul olan küçük bir evin çocuğudur. Babasını savaşta kaybetmiştir. Annesinin her akşam eve gelmesini beklemekte ve onun getireceği ekmeği yiyerek karnını doyurmaktadır. Fakat o akşam annesi biraz gecikir. Sonunda annesi karşıda görünür. Fakat elinde ekmek yoktur. Aç kalacağını anlar. Vakit artık geç olmuştur ve yatarlar. Çocuk yatakta annesi ise yarı tahta yarı hasır bir yatakta yatmaktadır. Gece çocuk yatağının üstünde bir şeylerin kıpırdadığını hisseder fakat bunun annesine anlatmaz. Hafifçe gözlerini açar. Karşısında savaştan çıktığı her halinden belli olan, her yanı yara bere içinde ve ağzından kan damlayan bir kurt durmaktadır. Bu durum ona babasının anlattığı bir kurt masalını anımsatır.

Bir gün ormanda bütün hayvanlar birbirine girer. Bozulmadık yuva, ezilmedik çalı, çiğnenmedik ot kalmaz. Kısacası ormanda taş taş üstünde kalmaz. Uzun süre bu böyle devam eder. Hayvanlar birbiri ile konuşmazlar ve birbirlerine karşı düşmanca davranmaya devam ederler. Bunun böyle gitmeyeceğini anlayan ormanın en yaşlısı olan fil bir toplantı düzenler ve bütün hayvanların bir araya gelmesini ister. Toplantı yapılır ve toplantıda artık düşmanca tavırların bırakılacağı ve dostluk içinde yaşanması gerektiği kararına varılır. Bu karardan şu sonuç çıkıyordu. Her hayvan kendi bölgesinde hür ve serbest olarak gezebilecekti. Etçil hayvanlar bu duruma pek rıza göstermedi ama yine de boyun eğdiler. Otçul hayvanlar bu duruma çoktan razı idiler. Yine de hayvanlar arasında bir takım huzursuzluk olduğu meydandaydı. Sonunda bu huzursuzluğunun sebebinin kurt oldduğu ortaya çıktı. Topluca kurt diyarına saldırdılar. Yıkılmadık yer bırakmadılar. Kurt bu bozgun karşısında öcünü almak için dağa çıktı.

Kitabın Ana Fikri

Genel olarak kitapta, toplumsal olaylara ne kadar ilgisiz kaldığımız ve olaylar karşısında bu ilgisizliğin bizlere nelere mal olduğunu anlatmaya çalışılıyor.

Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

Kitap birçok hikayeden oluştuğu için kitapta belli bir şahıs yoktur. Onun için şahıs değerlendirmesi yapmak mümkün değildir.

Kitap Hakkındaki Görüşler

Kitabın hikayeleri okuyucuyu sıkmayan, akıcı bir üslûpla yazılmıştır. Okumak isteyenlere tavsiye edilebilecek güzel bir kitaptır.

Kitabın Yazarı Hakkında Kısa Bilgi

Halide Edip ADIVAR; Meşrutiyet ve Cumhuriyet devirlerinin tanınmış edebiyatçılarındandır. Öğretmenlik ve müfettişlik yapmıştır. Amerika ve Hindistan’da birçok konferanslar vermiştir. 1950-1954 yılları arasında İzmir miiletvekilliği yapmıştır. İlk eserlerinde modern tipler ön plânda iken daha sonraları Anadolu insanlarını tanıyarak eserlerine konu eder. Birçok gazete ve dergide yazıları yayımlanmıştır.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir