Deyimler “Kel Başa Şimşir Tarak”


Deyimler “Kel Başa Şimşir Tarak”

Şimşir sözcüğü, kılıç anlamına gelir. Deyimde kullanılan şimşir sözünün aslı çok sert ve dayanıklı olduğundan, tarak, cetvel v.b. yapımında kullanılan ‘şimşir’ ağacından gelmektedir.

Birçok gereksinimi varken gereksiz özenti ve gösterişle uğraşanlar için kullanılan bir sözdür.

Asırlardır süren düğün adetlerimizden birisi her iki tarafın da birbirlerine hediyeler sunmasıdır. Dünürlerin birbirlerine olan sevgi ve saygısını gösteren bu adet zaman zaman hoşnutsuzluklara da sebep olabilir. İşte bu deyimin hikâyesinde böyle bir memnuniyetsizlik vardır.

Eskiden zengin bir aile, kızlarını gelin ediyorlarmış. Oğlan evine, âdet olduğu üzere, bohça bohça hediyeler gitmiş. Kayınvalide, iki görümce ve eltilere, yaş ve aile içindeki durumlarına göre; altın, gümüş kaplamalı, fil dişi ve şimşir taraklar, diğer armağanlarla birlikte verilmiş.

Küçük elti ağır ve ateşli bir hastalık geçirdiğinden saçları dökülmüş. Aile içindekilerden başka kimsenin, kadıncağızın kelliğinden haberi yokmuş. Kendisine verile verile şimşir tarak verilmesi, küçük eltinin çok canını sıkmış. Kelliğini unutup, armağanları getiren kadına sızlanmış:

“Herkese altın, gümüş tarak, bana da şimşir öyle mi? Yeni gelin, daha bu eve adımını atmadan benimle uğraşmaya başladı…” Oğlan anası gelininin bu hareketinden utanmış ve üzüntü duymuş. O kızgınlıkla çıkışmış: “Senin ki gibi kel başa, şimşir tarak çok bile” deyivermiş. Bu atasözü, yoksul, ya da durumu kötü bir kişinin, vaziyetine uymayan, pahalı, gereksiz şeyler almaya kalkması gibi durumlarda kullanılır.

Örnek: Bu kadar pahalı bir şeyi almak kel başa şimşir tarak olur.

deyim, deyimler, deyimlerin anlamları, deyimlerin hikayeleri, deyim hikayeleri, deyim nedir, kel başa şimşir tarak, kel başa şimşir tarak deyiminin hikayesi, 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir