Anadolu Efsaneleri; “Ilıca Balıklı Göl Efsanesi”


Anadolu Efsaneleri; “Ilıca Balıklı Göl Efsanesi”

Bu efsane adını Anadolu’nun, önemli merkezlerinden olan Balıklıgöl’den almıştır. Efsaneye göre;

Erzurum Ilıca ilçesinin güneyinde, ilçeye yakınlığı 5-6 km uzaklıkta olan Söğütlü Köy’ünde Balıklı bir göl vardır. Bu gölde Anadolu’nun fethi sırasında buradaki Türk  Akıncılarının savaşta su içerken arkalarından vurularak şehit oldukları ve Allah tarafından balık oldukları söylenmektedir.

Bir gün, köyden bir adam bu gölden tuttuğu balıkları eve getirir ve karısına balıkları kızartmasını söyler. Söyler ama bu balıklar balık değil balık gibi görünseler bile inanışa göre, her biri Allah tarafından balığa çevrilen şehit akıncılardır.

Kadın balıkları tavaya koyar ve kızarmaya başladığında, kızaran balıklar tavadan kaybolur. Adam ve karısı gördükleri durum karşısında hayrete düşerler ve kendilerini korkudan dışarıya atarlar ve göle kadar giderler. Kızartmaya çalıştıkları balıklar sırtları kızarık şekilde gölde yüzmektedirler. Her birinin muhtelif yerleri yanık gibidir. Bunun tavadaki kızarıklıktan ileri geldiği söylenmektedir.

O günden sonra bu balıklar kutsal sayılır ve hiç kimse bu gölden balık tutmaz. Balıklı Göldeki balıkları yakalayan ve tutanların başına çeşitli belalar ve kazalar geldiği şahitlerle ispatlanmıştır.

Balıklı Göl küçük bir havuz ölçeğinde olmasına rağmen -40, -45 derece soğukta balıklar binlerce yıldır donmadan yaşıyor. Değişik şekillerde, ortası delik, eğri, sakat ve kıvrımlı çeşitleri olan balıklar görülmeye değer.

Anadolu Efsaneleri

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir