Mitolojik Hikayeler; “Kassandra’nın Laneti”


Mitolojik Hikayeler; “Kassandra’nın Laneti”

Kassandra  Yunan mitolojisinin bir kahramanıdır. Truva’nın son kralı Priamos ve Hekube’nin en güzel kızı olan Prenses Kassandra’nın ikiz kardeşi Helenon ve diğer kardeşleri Hektor ile Paris’tir.

Kassandra’nın en çok istediği şey  geleceği önceden bilmek ve rahibe olmaktı. Tanrı Apollon O’nu görür görmez bu güzel kızdan çok etkilendi ve ona bir teklifte bulundu;

Kassandra onunla birlikte olursa ona geleceği görme kabiliyetini verecekti. Kassandra da bu teklifi geri çevirmedi. Tanrı Apollon, Kasandra’nın ağzına tükürdü ve Kasandra geleceği görme yeteneğine sahip oldu. (Anadolu’ nun pek çok yöresinde büyüklerdeki iyi hasletlerin küçüğe geçmesi için de aynı ritüel uygulanmaktadır.) Ancak Prenses Kassandra, Tanrı Apollon ile birlikte olmak istemedi. Çünkü O bakire bir rahibe olmak istiyordu. Bu arzusu Apollon’a verdiği sözden daha ağır basmıştı.

Başka bir rivayete göre, Kassandra aslında en başından beri Apollon ile birlikte olmayı hiç düşünmedi, amacı sadece geleceği görme yeteneği almak için Apollon’u kandırmaktı. Apollon bu duruma çok sinirlendi ve bu sinirle Kassandra’yı lanetledi.

Lanete göre; Kassandra geleceği görecek ama kimseyi buna inandıramayacaktı. Ve asıl ağır darbe; asla rahibe olamayacaktı. Tam tersine bir kadın olarak aşağılanacaktı. Gerçekten de öyle oldu. Truva Savaşı’nı ve savaşın sonucunu görmesine rağmen kimseyi gördüğü şeylerin yaşanacağına inandıramadı.

Çaresizlikle savaşın başlamasını ve bitmesini izlemek zorunda kaldı. Olacakları bilmene rağmen onları engelleyememek ne acı bir duygudur. Dahası, Agamemnon tarafından esir edildi ve onun cariyesi olmak zorunda kaldı. Bu rahibe olma hayali kuran bir genç kız için yaşanabilecek en kötü kaderdi. Ama belki kaderin cilvesi olarak bu yaşadığı durum yine bir kadın tarafından sonlandırıldı. Truva’ya savaşmaya giden Agamemnon’un karısı boş durmamıştı. Aşığı ile kocası ülkeye döndüğünde onu öldürmek için bir plan yaptı.

Büyük bir zafer kazanmış olarak Kassandra ile ülkesine dönen Agamemnon’un gemisi karısının görevlendirdiği askerler tarafından Yunanistan açıklarında durduruldu. Agamemnon, aralarında Kassandra’nın da bulunduğu cariyeleri ve tüm askerleri ile birlikte öldürüldü.

Günümüzde psikolojide, geleceğe dair başkalarını uyarmasına ve doğruları söylemesine rağmen kimseyi kendine inandıramama durumuna Kassandra Kompleksi ismi verilmektedir.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir