Bilgelik Hikayeleri: “Tüm Gücünle İt”


Bilgelik Hikayeleri: “Tüm Gücünle İt”

Bir adam bilgeyi görmeye gitmişti. Bilge, adama kendisiden yapmasını istediği bir işi olduğunu anlattı. Adamın evinin hemen önünde çok büyük bir kaya olduğunu söyledi. Bilge, adama bütün gücü ile kayaya doğru bastırması ve itmesi gerektiğini söyledi. Adam kendisine söylenileni her gün yapmaya başladı. Yıllar boyunca her gün saatlerce yorulmadan çalıştı. Omuzları ile yerinden azıcık bile oynatamadığı kayanın soğuk, sert yüzeyini itti. Adam odasına her akşam yorgunluktan bitkin ve her yeri ağrı dolu bir şekilde geri dönüyordu.

Bütün günlerlinin boşu boşuna geçtiğini düşünüyordu. Adam sonunda cesaretini kaybettiği için zihninde kötü düşünceler yeşermeye başladı, “Onlara saldırarak kovalarım …”

“Bu kayayı çok uzun zamandan beri itiyorsun fakat bir milimetre bile yerinden kımıldatamadın” Böylece adam bu işin imkânsız bir görev olduğunu ve kendisinin kaybettiğini düşünmeye başladı. “Nasıl olsa kaybettin, bari artık kendini mahvetme, kayayı bütün kuvvetinle itmene gerek yok. Şöyle az kuvvetinle itsen yeter.”  Adam daha da ileri giderek itme işini tamamen bırakmayı düşündü, fakat önce bu karışık düşünceleri bilgeye sunması gerekiyordu.

Bilgeye giderek sordu, “Sevgili bilge kişi, ben çok uzun zamandan beri çok çalıştım ve senin işini yapmaya gayret ettim, benden istediğin şeyi yapabilmek için tüm gücümle gayret ettim. Fakat bu kadar zamandır uğraşmama rağmen kayayı bir milimetre bile yerinden kımıldatamadım. Neyi yanlış yaptım? Kusurum nedir?”

Bilge merhametle cevap verdi, ”Sevgili oğlum, Bana hizmet etmeni istediğim ve sen bunu yapmayı kabul ettiğin zaman ben senden bütün gücünle kayayı itmeni istedim ve sen de bunu yaptın. Ben sana hiçbir zaman o kayayı hareket ettirmeni istediğimi söylemedim. Senden istenen yalnızca o kayayı itmendi. Şimdi bütün gücünü sarf ettikten sonra başarılı olamadığını düşünerek bana geliyorsun. Fakat bu gerçekten doğru mu, gerçekten başarısız mısın? Kendine bir bak! Kolların güçlendi ve kasların gelişti, Sırtın kaslandı ve kuvvetlendin. Sürekli itmekten ellerin nasırlaştı, bacakların kalınlaştı ve sertleşti.”

“Direndin ve geliştin, şu anda eskisine göre çok daha iyi bir durumdasın. Ama buna rağmen kayayı yerinden oynatamadın. Senden beklenen itaat etmen ve yalnızca itmendi. İnancını, bana ve benim bilgeliğime olan güvenini imtihan ettim. Bunu yaptın. Şimdi, sevgili oğlum ben kayayı yerinden oynatacağım.”

Biz içimizden gelen bir ses duyduğumuz zaman, şifreyi çözüp onun bizden istediği gerçek şeyin ne olduğuna dair zihnimizi kullanmaya meylederiz. Hâlbuki bizden beklenen şey tam bir teslimiyet ve tam bir inançtır. Elbette, inanç dağları yerinden oynatır, fakat şunu iyi bilin ki dağları yerinden oynatan yine de Allah’ın ta kendisidir.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir