Eğitic Hikayeler: “İmparator”


Eğitic Hikayeler: “İmparator”

Uzak Doğu’da bir imparator artık yaşamının sonlarına yaklaşmış ve kendisine bir halef seçmek istemişti. Ancak çocuklarından birini yeni kral olarak seçmek yerine değişik bir yol uygulamaya karar verdi.

Bir gün krallığındaki gençleri saraya çağırdı ve şöyle seslendi, “Benim için krallıktan çekilme ve yeni kralı seçme zamanıdır. Ben sizlerden birini kral olarak atamaya karar verdim.”

Kendi çocukları şoka girmişlerdi. İmparator devam etti, “Bugün hepinize birer tohum veriyorum. Bu tohumlar çok özel tohumlardır. Sizlerden bu tohumları ekmenizi, onları sulamanızı ve bir yıl sonra buraya gelerek neler yetiştirdiğinizi göstermenizi istiyorum.”

“Getireceğiniz bitkilere bakarak bundan sonraki kralı seçeceğim.”

O gün orada Ling adında bir çocuk bulunuyordu ve o da diğerleri gibi bir tohum aldı. Eve gitti ve heyecanla annesine tüm hikayeyi anlattı. Annesi ona bir saksı ve içinde toprak getirdi; birlikte tohumu toprağa ektiler ve dikkatlice suladılar.

Her gün gidip gelerek saksıyı suluyor ve tohumun büyüyüp büyümediğini kontrol ediyordu. Aradan 3 hafta geçmişti ki arkadaşları tohumlarının filizlendiğinden ve bitkilerinin büyümeye başladığından söz etmeye başladılar. Ling kendi tohumuna baktı, hiçbir filiz gözükmüyordu.

3 hafta, 4 hafta ve 5 hafta geçti. Hala hiçbir şey yoktu. Şimdiye kadar diğerlerinin bitkileri boy atmaya başlamıştı, ama Ling’in hiçbir şeyi yoktu. Ling kendisini başarısız hissetmeye başlamıştı. 6 ay geçti ve Ling’in saksısı hala boştu. Tohumunun ölümüne yol açtığını düşünüyordu. Tüm arkadaşlarının ağaçları ve büyük bitkileri varken onun elleri bomboş kalmıştı.

Buna rağmen Ling arkadaşlarına hiçbir şey söylemedi. Hala tohumunun büyümesini sabırla bekliyordu. En sonunda aradan bir yıl geçti ve krallıktaki tüm gençler ağaçlarını ve bitkilerini imparatora götürüyorlardı.

Ling annesine elinde boş bir saksı ile gitmek istemediğini söyledi, ama annesi ona dürüst olmasını öğütledi.

Bu fikir Ling’in hiç hoşuna gitmemişti, ama annesinin haklı olduğunu biliyordu. Elinde boş saksı ile saraya doğru yola çıktı.

Ling saraya vardığında diğer gençlerin yetiştirdikleri değişik bitkileri görünce şaşkına döndü.

Hepsi hem boy ve hem de görüntü açısından çok güzellerdi. Ling kendi boş saksısını yere koydu. Diğer gençler onunla alay ettiler. Ona acıyarak şöyle seslendiler, “Hey, iyi denemeymiş ama!”

İmparator oraya geldiğinde odayı dikkatlice gözden geçirdi ve diğer gençleri selamladı. Ling arkalara bir yere saklanmaya çalıştı. “Tanrım, ne büyük ağaçlar ve çiçekler getirmişsiniz böyle!” diye imparator seslendi. “Bugün içinizden biri yeni kral seçilecek.”

Birdenbire imparator odanın arkalarında saklanmış Ling’i ve önündeki boş saksıyı gördü. Yardımcılarına Ling’i ön tarafa getirmelerini söyledi. Ling korkudan titriyordu.

“İmparator benim başarısız olduğumu anladı, şimdi beni cezalandıracak.” diye düşündü.

Ling öne doğru getirtildiğinde imparator onun ismini sordu. “Benim adım Ling” diye cevapladı. Tüm gençler ona gülüyor ve alay ediyorlardı. İmparator herkese sessiz olmasını işaret etti.

Ling’e bir kere daha baktı ve orada toplanan kalabalığa seslendi, “Yeni kralınızı  selamlayın! Onun adı Ling.”

Ling kulaklarına inanamıyordu. Kendi tohumunu büyütememişti bile. Nasıl kral seçilebilirdi ki?

Bunun üzerine imparator şöyle açıkladı, “Bir yıl önce ben herkese bir tohum verdim. Hepinize onu alıp ekmesini, sulamasını ve bugün bana getirmesini söyledim.

Ama aslında hepinize suda kaynatılmış ölü tohumlar vermiştim. Ling hariç hepiniz bana çiçekler ve ağaçlar getirdiniz. Size verilen tohumun filizlenmediğini fark ettiğinizde onun yerine başka bir tohum ektiniz.

Aranızda bana kendisine benim ona verdiğim tohumu geri getirme cesaretini ve dürüstlüğünü gösteren bir tek Ling oldu. Bu yüzden, yeni kral olarak seçilen de o oldu.”

Bugün ne ektiğinize dikkat edin, yarın ne ekin elde edeceğiniz ona bağlıdır.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir