Çocuk Hikayeleri; Çocuk Kalbi 16. Bölüm


Çocuk Hikayeleri; Çocuk Kalbi 16. Bölüm

“Nelli‘nin Koruyucusu”

23 Kasım, Çarşamba

Çocuk Kalbi

Çocuk Hikayeleri, Dün, askerlerin geçişini izleyenler arasında Nelli de vardı. Zavallı küçük kambur, insana acıma duy­gusu veren bir duruşla sanki “Ben hiçbir zaman asker olamayacağım.” diye düşünüyordu. Zavallı­cık çok iyi, çalışkan, fakat o kadar sıska ve renk­siz ki, hemen soluğu kesiliyor. Hep siyah uzun bir önlük giyinir. Annesi, siyahlar giyinen, sarı­şın, ufak tefek bir kadın. Okulun dağılma saatin­de kalabalık içinde itilip hırpalanmasın diye onu almaya gelir. Çocuğunu o kadar okşar ki, görül­meye değer.

ilk günler de öğrenciler, kötü talihli kambur Nelli ile eğlenirler ve çanta ile sırtına vururlardı. Fakat o hiç darılmaz, annesine de bir şey söylemezdi. Arka­daşlarının kendisini rahatsız ettiğini annesinin öğre­nip üzülmesini istemiyordu. Nelli ile eğlendiklerinde, zavallıcık, başını çekmecesine dayar ve sessizce ağlar­dı.

Bir gün Garrone işe karışarak öğrencilere dedi ki:

“Nelli’ye dokunanın başı benimle derde girecek! Ona öyle bir tokat yapıştırırım ki, durduğu yerde üç defa döner!” 

Bu sözlere kulak asmayan Franti, Nelli’ye dokun­du. Fakat Garrone’nin eli, onu hemen buldu. Öyle bir tokat yedi ki topaç gibi yerinde döndü. Bundan sonra Nelli’ye artık kimse takılmadı. Öğ­retmen, Garrone ve Nelli’yi aynı sıraya oturtturdu. On­lar artık iki dost olmuşlardı.

Nelli, Garrone’ye son derece bağlandı. Sınıfa girer girmez gözleri ile onu arar, O’na: “Allahaısmarladık! ” demeden gitmez. Garrone de öyle davranır. Nelli, sı­ranın altına kalem veya kitap düşürdüğü zaman, ar­kadaşı eğilip yorulmasın diye, Garrone hemen onları yerden kaldırır. Çantasını düzeltmesi, paltosunu giy­mesi için de ona yardım eder. Bunun için Nelli, onu çok sever, gözünü ondan ayırmaz. Öğretmen, Garro­ne hakkında övücü sözler söyledikçe, kendisini övü­yorlarmış gibi sevinir. Öyle umuyorum ki Nelli, sonun­da her şeyi, arkadaşlarının takılmalarını, kendisine yapılan kaba davranışlarını ve Garrone’nin kendisini koruyuşunu annesine anlatmıştır sanırım.

Bu sabah bakın ne oldu? Öğretmen, ders progra­mını götürmek üzere beni müdürün yanına gönderdi. Ben orada iken, içeri giren Nelli’nin ufak tefek, sarı­şın annesi, müdüre sordu:

“Oğlumun sınıfında Garrone adında bir çocuk var mı?”

“Evet bayan!”

“Acaba onu bir dakika buraya çağırtabilir misiniz? Kendisine bir şey söyleyeceğim.”

Müdür, zili çalarak kapıcıyı çağırdı. Garrone’yi ge­tirmesini söyledi. Bir dakika sonra Garrone, müdür tarafından çağrılmış olmasının derin şaşkınlığı içinde içeri girmişti.

Nelli’nin annesi onu görünce hemen koşup kucak­ladı ve birkaç defa alnından öptü:

“Garrone sen misin? Oğlumun arkadaşı, benim zavallı yavrucağımın koruyucusu sen misin temiz yü­rekli çocuk?” dedi.

Sonra acele ile çantasını ve ceplerini karıştırıp uy­gun bir şey bulamayınca, ucunda bir küçük altın kol­ye bulunan zinciri boynundan çıkarıp Garrone’nin boy­nuna taktı:

“Bu küçük armağanı al sevgili çocuğum!” dedi. “Senin için dua eden ve sana teşekkür eden bir an­nenin elinden, bunu hatıra olarak al ve asla çıkar­ma!”

HİKAYENİN BÜTÜN BÖLÜMLERİ

1 2 3 4 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

hikaye okuma sitemizin çocuk hikayeleri bölümümde okuyacağınız bu hikaye çocuklar için çok faydalı bir hikayedir, eğitici bir hikayedir, çocuklarımızın başarılı olmalarına destel olacak bir hikayedir. Bu hikaye düşündürürken eğiten bir hikayedir. Bu hikaye bölümler şeklide bir hikayedir. Hikayenin her bölümünü sırası ile okumak çok faydalı olacaktır. Hikayeyi daha iyi anlamak için mutlaka hikayeyi sırası ile okuyunuz. Çok faydasını göreceğiniz bir hikayedir. Bu hikayeyi güvenle çocuklarınıza okuyabirlirsiniz.  Bu hikayeyi güvenle çocuklarınıza okutabilirsiniz. Bu hikaye kesinlikle çocuk eğitiminde destek olacak bir hikayedir.

hikaye, hikaye oku, öykü, masal, eğitici hikayeler, ders veren hikayeler, çocuk hikayeleri, düşündüren hikayeler, çocuklar için hikayeler, ahlaklı hikayeler, masallar, çocuklar için masallar, çocuk kitapları, okul, ders, ödev, öğretmen, hikaye örnekleri,  kambur, kambur çocuk,

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir