Dede Korkut Hikayeleri; “Emren’in Zaferi”


Dede Korkut Hikayeleri; “Emren’in Zaferi”

Dede Korkut Masalları: Çok eskiden, Oğuz yurdunda Begil adında bir bey varmış. Bir gün bu Bey’in canı sıkılmış ve hanımının tavsiyesiyle ava çıkmış. Ancak av sırasında attan düşüp ayağını kırmış. Bütün gücünü toplayıp atına binerek eve dönmüş. Ayağını kırdığını hanımına söylemiş.

Hanımı da bu olayı hizmetçiye söylemiş ve söz böylece yayılmış. Düşmanın casusları koşup, bu haberi beylerine ulaştırmışlar. Düşman beyi sevinip Begil’i öldürmeleri için ordusunu göndermiş. Durumu öğrenen Begil, oğlunu çağırarak gidip Bayındır Han’dan yardım istemesini söylemiş. Bunun üzerine Emren: “–Baba,atınla kılıcını bana ver. Üç yüz askerini de yanıma kat, gidip ben savaşayım” demiş. Babası buna çok sevinerek giysilerini ona vermiş. Emren giyinmiş. Anasıyla babasının elini öpüp yola çıkmış.

Savaş sırasında düşman beyi ile çarpışan Ermen bir ara yorulmuş. Dua etmiş, Allah’a yalvarmış. Düşman beyi alay ederek :
“–Ne o, dua mı ediyorsun? Senin tanrın varsa, benim üç yüz putum var” demiş. Bu söz üzerine yüce Allah, büyük melek Cebrail’e;

“–Bu kuluma kırk asker kuvveti verdim, git ona yardım et” buyurmuş. Emren, Allah’ın yardımı ile düşman beyini kaldırıp yere vurmuş. Bu işe şaşıran düşman beyi iman ederek Müslüman olmuş. Askerleri de savaş meydanını bırakıp kaçmışlar.

Ermen ile ordusunun dönüşünde, genç mücahidin mücahit babası onları karşılamış. Birlikte Bayındır Han’ın huzuruna gitmişler. Bayındır Han, Emren’i kutlayıp, tebrik etmiş. Dede Korkut bir gelmiş, deyiş demiş, dualar etmiş.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir