Hikaye ve Roman Özetleri: “Çatıdaki Nefes”


Hikaye ve Roman Özetleri: “Çatıdaki Nefes”

Kitabın Adı: Çatıdaki Nefes

Kitabın Yazarı: W.C. Andrews

Basım Yılı: 1991

Yayın Evi:Altın Kitaplar Yayın Evi

Kitabın Konusu

Kitap, şanssızlıklarla dolu, genç bir kızın başından geçen talihsiz olayları anlatmaktadır.

Kitabın Özeti

Dawn, üvey annesi, babası ve ağabeyi ile yaşamaktadır, fakat bunu bilmemektedir. Ağabeyi Jimmy ona yakın ilgi göstermektedir. Fakir bir aile olan Longchamp’lar,  babasının işi yüzünden birçok yer değiştirmişlerdir.

Son olarak şirin bir yer olan Richmond’a taşınırlar. Burada özel bir okulda çalışacak olan Ormand, Dawn ve Jimmy’i bedava okutturacaktır. Okul zengin çocuklarla doludur ve hemen uyum sağlayamazlar. Buna rağmen Dawn okulun en yakışıklı öğrencisi Philip ile tanışır ve çıkarlar. Aynı okulda okuyan Philip’in küçük kız kardeşi Clara ağabeyinin Dawn’la olan ilişkisini çekemez ve kötü oyunların peşine düşer. Bu arada Dawn’ın annesi yeni doğum yapmıştır ve verem olmuştur. Bir müddet sonra annesi Sally veremden ölür. Bu olaydan sonra Dawn ve Jimmy okuldan ayrılırlar.

Bir gün polisler Ormand’ı tutuklarlar ve karakola götürürler. Karakolda Ormand kendisinin gerçek babası olmadığını ve gerçek ailesine dönmesi gerektiğini söyler. Şok olan Dawn olanlara anlam veremez. Polisler Jimmy’i ve yeni doğan bebeği çocuk esirgeme bürosuna, Dawn’i ise yeni ailesine yollarlar.

Yeni ailesi olan Cutter’lar büyük bir otele sahiptirler ve oteli aile işletir. Burada   yeni annesi, babası ve büyük annesi ile tanışır, kardeşleri ise ağabeyi, okulda çıktığı çocuk Philip, kız kardeşi Clara’dır. Otelde hizmetçi olarak çalışmaya başlatılan Dawn, burada kötü şartlar altında yaşamaktadır. Bir gün Jimmy yurttan kaçıp gizlice Dawn’ın yanına gelir. Dawn’ın üvey kardeşi olduğunu bilir ve ona karşı hissettiklerini açıklar. Dawn ise bir gün onu bulacağına söz verir. Clara Jimmy’nin geldiğini öğrenir ve onu kovdurur.

 Oradaki hizmetçilerle arkadaş olan Dawn, eski dadısının yerini öğrenir ve onu ziyarete gider. Dadısı, annesinin, evliyken yasak bir ilişkiden doğduğunu ve babasının ünlü bir ressam olduğunu söyler. Büyükannesi ise bu olayı örtbas etmek için Dawn’ı otelde çalışan Longchamp çiftine yüklü bir para ile verir ve kaçmalarını sağlar. Bu olayı büyükannesine anlatır ve olayın büyümesini engellemek için Dawn’ı uzak bir yere üniversiteye yollar. Böylece Dawn esaretlik hayatından kurtulur.

Kitabın Ana Fikri

Hikaye, hiçbir zaman hayattan kopmamanız ve yaptığınız çalışmaların en sonunda başarıya ulaşacağını anlatıyor.

Kitaptaki olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

DAWN; seven sevilen, mutlu bir genç kız ve başarılı bir öğrencidir. Romanın baş kahramanıdır.

JİMMY; çok yakışıklı olmayan, fakat saygılı ve oturaklı bir gençtir. Dawn’ın üvey kardeşidir.

PHİLİP; okulun en yakışıklısıdır ve çok çalışkan değildir. Dawn’ın gerçek kardeşidir.

Kitap Hakkındaki Şahsi Görüşler

Kitaptaki olaylar birbirine bağlı ve akıcıdır. Basit bir dille anlatılmasına rağmen, aralarda yapılan uzun tasvirler okuyucuyu sıkmaktadır.

Kitabın Yazarı Hakkında Bilgi

W.C. Andrews;

1958 yılında Belçika’da doğdu. Varlıklı bir ailenin tek çoçuğuydu, ilk ve orta öğrenimini Belçika’da tamamladıktan sonra yüksek öğrenim için Paris’e gitti. Okulu bitirdikten sonra çeşitli gazete ve dergilerde makale, deneme ve fıkra türünde yazılar yazdı. Halen Ameraika’nın New York  eyaletinde yaşamaktadır.

   Eserleri

Çatı, Çatıdaki Rüzgar, Gazap Üzümleri…

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir