Hikaye ve Roman Özetleri:”Fareler ve İnsanlar”


Hikaye ve Roman Özetleri:”Fareler ve İnsanlar”

Kitabın Adı: Fareler ve İnsanlar

Kitabın Yazarı: John Steinbeck

Basım Yılı: 2001

Yayın Evi: Sosyal Yayınlar, Babıalı Cad. No:14 Cağaloğlu-İstanbul

Kitabın Konusu

Kitabın hikayesi, birlikte dolaşan iki gezici toprak işçisinin bir çiftlikte yaşadıklarını,  bağlılık ve dostluklarını anlatmaktadır.

Kitabın Özeti

George ve Lennie,  Amerika’da yaşayan,  çiftliklerde yaşayan toprak işçileridir. Bu kişiler kendilerini diğer toprak işçilerinden farklı görürler. Çünkü işçiler kazandıkları parayı  ya  kumar oynayarak ya da genelevde harcamaktadır. Onların hayalleri vardır. Biriktirdikleri para ile bir çiftlik satın alacaklardır. Bu çiftlikte çeşitli hayvanlar besleyecekler ve tarımla uğraşacaklardır. Şimdiye kadar gittikleri bütün çiftliklerde Lennie yüzünden kovulmuşlardır.

Lennie uzun boylu,  iri,  güçlü bir insandır ama kafası fazla çalışmaz ve tek başına hareket etmeyen, devamlı birilerine muhtaç olan bir insandır. Bunun yanında sevdiği  şeylere dokunma hastalığı vardır. George ve Lennie,  arkadaşlarının tavsiyesi üzerine başka bir çiftlikte çalışmak için yola çıkarlar.  Yolda Lennie ölü bir fare bulur ve onu eliyle okşar. George,  farenin kendisine faydası olmadığını ve onu atması gerektiğini söyler. Ama  Lennie  ona zara vermediğini sadece okşadığını söyler.  Sonra onu zorla yolda bırakır.  Lennie’nin bu huyu ileride ikisine de zarar verecektir.  George bu sefer işe başlamadan Lennie’ye  uyarılarda bulunur. Çiftliğe gidince hiç konuşmaması gerektiğini,  eğer çiftlikte bir olay olursa;  çiftliğin biraz uzağında bulunan bir gölün kıyısında saklanmasını söyler. Ama çiftlikte her şey yolunda gitmez.  Ustabaşının oğlu olan Curley ve karısı iyi insanlar değildir. Curley’in karısı,  çiftlikte yaşamak istemeyen,   zengin olmak isteyen ve kocasını sevmeyen bir insandır.

Bir gün  Curley’ in karısı  Lennie’yi tanımak ister ve yanına gider.  Bu  sırada çiftliktekiler oyun oynamaktadır.  Curley’ in karısı ahırda köpekleri okşayan  Lennie’nin yanına gider, bir süre muhabbet ederler.  Curley’in karısı  saçlarının çok yumuşak olduğunu ve istiyorsa saçlarından okşayabileceğini söyler.  Lennie,  kadının saçlarını okşar. Curley’ in karısı  Lennie’yi uyarır ama elini saçından çekmesini söyler,  sonra bağırmaya başlar. Paniğe kapılan Lennie ona sımsıkı sarılır.  Kadının boynu kırılır  ve ölür.  Lennie önceden belirledikleri yere gider, orada can dostu,  Lennie tarafından öldürülür.

Kitabın Ana Fikri

Hayallerimiz bizimdir. Kimse  hayallerimizi yok edemez.  İnsan dostlarının  sonuna kadar yanında olmalı, onu desteklemelidir.

Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

Olaylar  genellikle bir çiftlikte,  George ve Lennie arasında geçmektedir.  George biraz uyanık,  hayalleri çok olan bir insandır. Her zaman Lennie’yi kollamak zorunda olduğu için  hayallerini gerçekleştirememiştir.  Lennie ise kafası biraz yavaş işleyen,  temiz kalpli,  kendi başına yaşayamayan bir insandır.

Kitap Hakkındaki Görüşler

Steinbeck bu romanda insan ruhunun derinlerine dalan keskin gözlerinin gördüklerini,  kendine özgü,  yalın, ve alçak gönüllü bir dille aktarmıştır. Bu nedenle sürükleyici bir romandır.

Kitabın Yazarı Hakkında Kısa Bilgi

John Steinbeck; Amerikalı roman, oyun ve köşe yazarı. 1962’de Nobel Edebiyat ödülü aldı. En ünlü romanları Gazap Üzümleri bir 20. yüzyıl edebiyat klasiği olarak kabul edilmektedir. Ünlü eserleri arasında;  Al Midilli, Cennet Çayırları, Fareler ve İnsanlar yer almaktadır. Calıifornia’da doğmuştur. Olayları genelde Monterey Körfezinde geçmektedir. 20 Aralık 1968’ de New York’ta ölmüştür.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir